یکشنبه، اردیبهشت ۲۴، ۱۳۹۱

معنی نام یمگان

کلمه یئُم در اوستا به معنی جُو (دانه جُو) است. بنابراین یُمگان محل پناهگاهی ناصر خسرو در بدخشان به معنی محل تولید و مصرف غله جو می باشد.

۳ نظر:

ناشناس گفت...

با سلام
کلمه ایران از چه تاریخی و توسط چه کسی به صورت رسمی به مملکت ما اطلاق شد.کلا ریشه این کلمه از چیست؟
جواب:قدیمی ترین نامی که متضمن و حاوی نام آریا است همانا آری زنتو یعنی قبیله آریایی است که به مادهای حکومتی اطلاق میگردیده است. حتی سرزمین زادگاهی زرتشت یعنی آریوئجه (ایران اصلی)نیز حاوی نام آریا بوده است و در دین زرتشتی سرزمین های مادی و پارسی زبان را سرزمینهای آریایی می نامیده اند. ممکن است همسایگان نیز کلمه مشابهی را در معنای دیگر بر ایران اطلاق نموده باشند. از جمله اِر یعنی سرزمین پایینی و جنوبی از سوی سکاها و آر به معنی شیر در زبانهای سامی.

مهران گفت...

آقا شما خیلی تئوری می‌دهید بدون اساس علمی. گرچه ممکن است بسیاری از آنها واقعا درست باشد.
برای نمونه مولد زرتشت بلخ است که مقبره ایشان هم همان مزارشریف واقع در افغانستان است، اما در زمان ساسانیان به دلایل سیاسی مولد زرتشت را به آذربایجان منتقل کردند در کتابها و دریاچه چی‌چست را به جای دریاچه هامون سیستان جا زدند.
به هرحال امیدوارم خسته نباشید و به مطالعات تاریخی‌تان ادامه دهید.

ناشناس گفت...

با درود بلخ مولد زرتشت نبوده بلکه مکان فرمانروایی بوده است. مطابق کتب پهلوی وی در رغه زرتشتی (مراغه) متولد شده و از سوی حاکم وقت (کوروش) که پدرزن و پدرخوانده اش بود به فرمانروایی بلخ منسوب شده بود و از آنجا بر امور هندوستان هم نظارت می نمود. کتسیاس نام اصلی وی را به صورت سپیتاک پسر سپیتمه آورده است. وی پسر سپیتمه(داماد و ولیعهد آستیاگ) بوده است.