شنبه، بهمن ۱۸، ۱۳۹۳

شهرهای مهم ناحیه کرمانشاه در شهر لشکرکشی اسکندر در روایت دیودور و آریان

این منابع میگویند که اسکندر از شوش بدین ناحیه کامبادن (کرماشیَن= محل غارهای سنگی) آمد و از طریق شهر کارِس (کرند= محل خنجر سازی)، ستیا (محل سخت و نیرومند = شهر اسلام آباد/هارون آباد= آبادی رسا و سترگ)، کامبانا (تلخیص کرماپادانا= محل نگهبانی شونده با غارهای سنگی)، سِلون (به سانسکریت پشته، سینه= صحنه)، نیسا (نهاوند= محل استراحت کاروانها) به اکباتانا (همدان= محل خزانه) رسید.
نامهای بیت همبان، کامپادا، کامپادن را میشود به معنی محل خمب (غار و تاق) معنی نمود که این معنی کرماشیَن، کرمانشان (محل غار) نیز می باشد.

۴ نظر:

ناشناس گفت...

اتیمولوژی ماستKhandan Gordan دوستان گرامی، کسی به اتقان از اتیمولوژی "ماست" آگاهی داره؟
"ماست" از ریشۀ - mad به معنی "بستن و سفت شدن" است. Cheung Page 253
Javad Mofrad بر این اساس احتمال دارد ماست کلمه ای مرکب بوده باشد از ماد mad (بستن و سفت شدن) و ستِ ste (است، بودن) یا سِتی sti (بُوَد) یعنی در مجموع بسته و سفت شده. از دو حرف صامت "د" و "س" در وسط این کلمه مرکب، اولی افتاده است.


ناشناس گفت...
با سلام
مطلب جالبي را عنوان كرده ايد.
با اين حساب اگر ماست به معني سفت شده باشد؛ فعل ماسيد هم كه به روغن سفت شده گفته ميشود ازين ريشه ميباشد.همچنين است واژه ماسه . همچنين درمورد گردنه مله ماس شهرستان سنقر با توجه به برفگير بودن منطقه و شهرستان ماسوله با توجه به ارتفاع شهر از سطح دريا و كوهستاني بودن خانه ها ، آيا ميتوان تصور كرد ماس در هم اين موارد از يك ريشه به كار رفته باشد

Mofrad گفت...

مله ماس می تواند به معنی مالامال از ماسه و ماسوله می تواند به معنی برخوردار از زمین ماسه ای بوده باشد.

ناشناس گفت...

با سلام
آيا ريشه واژه ماسه را( ماس + اك) خرد و كوچك سفت شده است ؟

Mofrad گفت...

ماسه در سانسکریت هم به معنی شیئی ریز و سفت است.